Bevállaljam-e a hajbeültetést Törökországban?
A legfontosabb érv, amiért a magyar állampolgárok inkább Törökországi hajklinikát bíznak meg kopaszságuk megszüntetésével az az, hogy mai napig azt gondolja az átlagos páciens, hogy ott jóval olcsóbban hozzájuthatnak ezen szolgáltatáshoz. Éppen ezért sokan nem is kérnek ajánlatot hajbeültetésre Magyarországon, mert azt feltételezik, hogy hazánkban a hajtranszplantáció sokkal magasabb áron elérhető, mint az eurázsiai országban. Sokan így egyenesen ezekre keresnek rá az interneten magyar vagy angol nyelven. De vajon valóban olcsóbb a hajbeültetés Törökországban, mint széphazánkban?
Ha alaposabban megvizsgáljuk a magyar nyelven elérhető török ajánlatokat, akkor azt vesszük észre, hogy nagyon hasonló díjszabás van a két állam klinikái között, egyes esetekben azonban a külföldi szolgáltató magasabb árakon kínálja eljárásait, főleg a kisebb műtétek esetén állítanak ki magasabb számlát a török rendelőintézetek.
De nézzük csak a konkrétumokat. Az egyik rossz magyarsággal megírt weboldalon a török fél nagyátlagban 3 ezer euróban határozza meg a szolgáltatás ellenértékét, amit annyival egészítenek ki, hogy 2-tól 4 ezer euróig terjed egy beavatkozás ára. Ha a legalacsonyabb 2 ezer eurós díjszabást vesszük alapul, akkor máris kijelenthetjük, hogy Magyarországon ennél jóval olcsóbban is megúszhatunk egy egynapos korrekciós műtétet, hiszen itt 650 ezer Ft körüli összegbe kerül egy kisebb, mondjuk 2 ezer hajszálas beavatkozás, ami 1500-1600 EUR-t jelent.
Nyilván az is elképzelhető, hogy nincs egynapos díjszabásuk a török klinikáknak, mert őket már kiterjedtebb kopasz felülettel keresik meg a páciensek, mely probléma orvoslása nem fér bele egy egynapos időkeretbe.
De ha viszont a kétnapos műtéteket hasonlítjuk össze, akkor is láthatjuk, hogy szinte azonos árban érhető el Magyarországon is ugyanaz a beavatkozás, mint Törökországban. Habár Törökországban 3-4 ezer euróért már 5 ezer graftot ígérnek, ha ezt a mennyiséget Magyarországon akarjuk beültettetni, akkor mondjuk 10-15%-kal kellene többet fizetni ezen dús hajviselet kivitelezéséért... De ott van még a kiutazási költség is, amivel együtt már az isztambuli kezelés meghaladja a magyar árakat.
De ha esetleg mégis sikerül olyan török klinikát is találni, ahol még kiutazással együtt is olcsóbb lesz a hajbeültetés, mint Magyarországon, vajon érdemes-e ennyit utazni, fáradni, és mindenféle rejtett kockázatokat vállalni mindezért?
Tisztázandó kérdések a törökországi transzplantáció előtt...
Ha valaki kacérkodik a gondolattal, hogy Törökországban költse el a pénzét, akkor előtte azért vizsgálja meg a témakört alaposabban, nehogy pórul járjon. De mi mindenre is kell gondolnunk, mitől kellene félnünk, ha egy isztambuli klinikának a szolgáltatásait szeretnénk igénybe venni?
- Milyen garanciát vállal a kiszemelt kórház a hajbeültetés minőségére?
- Mennyi tapasztalattal rendelkezik a műtős orvos?
- Milyen végzettséggel rendelkeznek a műtőben dolgozó emberek? Hol szerezték a diplomáikat?
- Jogi garanciák... Jogorvoslat
- Nyelvi nehézségek leküzdése
- Megfelelő eszközökkel dolgoznak-e?
- Mennyire veszik komolyan a megfelelő fertőtlenítést és higiéniát?
Nem szabad megfeledkeznünk arról a nagyon fontos tényről, hogy habár Európa része Törökország, azonban nem tagja az Európai Uniónak, és előreláthatólag az elkövetkező években nem fogja ratifikálni az EU az új tagjelölt tagságát. Éppen ezért ha valami balul sül el, és valamilyen panasza, fertőzése lesz az ügyfélnek, akkor milyen jogi lépéseket tud majd tenni, hogy felelősségre vonja a klinikát, ahol megműtötték?
Az interneten számos negatív véleményt lehet találni a török hajklinikákon végzett beavatkozásokról, a panaszok széles tárházával lehet találkozni a webes fórumokon kezdve a beültetett hajhagymák elhalásától, a fertőzéseken keresztül, a rosszul vezetett hajvonalig... S hogy egy saját tapasztalattal is alátámasszuk eme negatív kommentek hitelességét, mi is találkoztunk már nagyon csúnyán elfertőzött fejjel, amelynek kezelése többhetes antibiotikum kúrát igényelt.
Egy ilyen esetben mihez kezd az elkeseredett ügyfél, akinek kihullanak a hajhagymái, és elfertőződik a fejbőre? Hogyan fog ismét visszajutni a török hajklinikára, hogy szakszerű kezelésben részesíthessék? De vajon érdemes-e még egyszer ugyanoda visszatérni, ahol egy ilyen fertőzést kapott a páciens? Milyen jogi revansot lehet venni egy ilyen esetben egyáltalán egy EU-n kívüli ország orvosaival szemben? Bonyolult kérdések, melyeket inkább ne kelljen megválaszolni...
Az alkalmazott technológia kiválasztása sem mindegy, hiszen nem ritka az a török klinika, ahol az elavult csíkkivágási FUT megoldást használják, ami nem csak fájdalmas, hanem esztétikailag is kifogásolható, hiszen egy teljes sávot kimetszenek a tarkóból, majd azt összevarrják, és csúnya hegesedéssel fog begyógyulni a seb. Ezzel szemben azonban a FUE technológia kíméletesebb és impozáns eredményt tud biztosítani.
Miért érdemes magyar klinikát választani?
Ha ön mégis inkább úgy dönt, hogy egy számos biztonsági kérdést felvető török klinika helyett mégis inkább Magyarországon műtteti meg magát, akkor hazai jogi környezettel, hazai orvosokkal számolhat, akik magyar nyelven kommunikálnak, és garanciát vállalnak a munkájukra.